Gürbaşlar Logo Ford Logo

Yolda ve arazide üstün güvenlik

Ford Kuga, en çetin yol ve arazi koşullarının üstesinden gelmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, güvenlik koşullarını mümkün olan en üst düzeyde karşılaması önemlidir. Ford Kuga bu gelişmiş düzeyi, sahip olduğu Akıllı Güvenlik Sistemi, Elektronik Denge Programı ve Akıllı 4x4 sistemi gibi pek çok yenilikçi güvenlik ve sürücü destek özellikleriyle karşılar. Bu yüksek güvenlik özellikleri Avrupa'nın önde gelen bağımsız araç güvenlik organizasyonu Euro NCAP tarafından en yüksek skor olan 5 yıldız ile de taçlandırıldı.

Öte yandan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi ve Ford SYNC Acil Durum Yardımı EuroNCAP tarafından ileri güvenlik teknolojilere verilen "advanced" ödüllerini de aldı.

Sürüş Teknolojisi

Acil Yardım

Beklenmedik bir kaza yaşanması durumunda ve hava yastıkları açıldığında, (SYNC sisteminin bir parçası olan) bu teknoloji, önceden eşleştirilmiş cep telefonunuzu kullanarak sizin için acil yardım servisini arayabilir ve konumunuzu bildirebilir. Acil Yardım (Emergency Assistance), 2012 Global Mobile 'Otomotiv, Ulaştırma ya da Yardımcı Servislerde En İyi Mobil Yenilik' ödülünü kazanmıştır.

Görüş alanınızın dışında kalan araçları görüp sizi uyaran teknoloji

Kör nokta uyarı sistemi aracın arka tamponunda yer alan radar sayesinde arka sağ veya sol taraftan gelip geçmekte olan başka bir aracın kör nokta olarak adlandırılan bölgeye girdiğini tespit ederek yan dikiz aynalarında yer alan görsel LED uyarıcılar vasıtasıyla sürücüyü uyarıyor

Şeridinizi korumanıza yardımcı olan iki ileri sistem

Aracınız şeritten çıkmaya başlarsa, Şerit Takip Sistemi, direksiyon simidini titreterek ve sürücü bilgi ekranında görsel bir sinyalle sizi uyarır (titreşim hassasiyeti üç farklı düzeyde ayarlanabilmektedir). Ardından, sistemin uyarısına tepki vermekte gecikirseniz ya da hiç tepki vermezseniz, Şeritte Kalma Yardımcısı aracınızı şeridinize güvenle yönlendirmenize yardımcı olur. Şeritte Kalma Yardımcısı kanıtlanmış güvenlik düzeyiyle Euro NCAP Advanced gelişmiş güvenlik ödülüne layık görülmüştür.

Yorulduğunuzda sizi uyaran Sürücü Dikkat Takip Sistemi

Sürüş davranışlarınızı sürekli olarak izleyen Sürücü Dikkat Takip Sistemi, yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikleri algılamak üzere geliştirilmiştir. Yorulmaya başladıysanız, gösterge panelindeki uyarı simgesini yakar ve mola vermenizi önerir. Bu teknoloji de Euro NCAP Advanced ödülüne layık görülmüştür.

İstediğiniz hız sınırını belirleyin, Kuga hızınıza uysun

Hız Kontrol sistemiyle birlikte sunulan Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı, yalnızca direksiyon simidinde yer alan anahtarı kullanarak üst hız sınırınızı belirlemenizi sağlar. Aracınız, ayarladığınız bu sınıra uyarken, siz de bakışlarınızı hız göstergesi yerine yola odaklayabilirsiniz. Daha hızlı gitmeniz gerektiğinde gaz pedalına sıkıca basarak sistemi devre dışı bırakabilirsiniz.

Yokuşta kalkışlarda daha fazla kontrol

Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yokuşta kalkış sırasında aracınızın geriye kaymasını önler. Sistem, fren sistemine 2,5 saniye süreyle fazladan güç uygulayarak, ayağınızı fren pedalından gaz pedalına geçirirken size daha fazla süre ve kontrol sağlar. Kaygan yüzeylerde aracınızı durdurmak ya da hareket ettirmek istediğiniz zaman da yararlı bir özelliktir.

Acil fren durumunda daha fazla güç

Acil Durum Fren Desteği (EBA), acil bir durumda Kuga'nın maksimum fren etkisine ulaşmasına yardımcı oluyor. Sistem, frene uyguladığınız gücü algılıyor ve gerekiyorsa bu gücü otomatik olarak artırıyor.

Araç Güvenliği

Kuga, sizin yerinize fren yapar ve düşük hızlarda çarpışmayı engeller

Yeni Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, düşük hızlarda ya da 30km/s hızın altında seyrederken çarpışmanın önlenmesine yardımcı olur. Sensörler önünüzdeki aracın beklenmedik bir biçimde durduğunu saptadığında, sistem otomatik olarak fren uygular. Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Euro NCAP Advanced gelişmiş güvenlik ödülüne layık görülmüştür.

Saniyeden daha kısa sürede devreye giren koordineli güvenlik sistemleri

Kuga'da bulunan Akıllı Güvenlik Sistemi(IPS) sizi ve yolcularınızı korumak için bir dizi güvenlik özelliklerinden oluşur. Sağlam ve dayanıklı gövde yapısının yanısıra çeşitli hava yastıkları bulunmaktadır. Bir kaza anında sürücünün yaralanma riskini azaltmak üzere direksiyon kolonu sürücüden uzaklaşacak şekilde katlanacaktır.

Her koşul altında hâkimiyet

Elektronik Denge Programı (ESP) aracınızın ilerleyişini sürekli olarak izler. Sistem, patinaj ve benzeri durumlarda aracın seyir çizgisinden herhangi bir sapmayı algılar ve otomatik olarak aracın yoldaki konumunu düzeltir; aracı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Her zaman devrede olan sistemde şimdi, yoğun kar gibi kaygan çekiş koşullarında yardımcı olan yeni 'Azaltılmış destek' konumu seçeneği de sunulmaktadır. Tekerleklerin patinaj yapmasının engellenmesi ve ihtiyacınız olduğunda en iyi kavrama gücü, performans ve dengenin sağlanması amacıyla, Elektronik Denge Programında Çekiş Yardım özelliği de kullanılmıştır.

Yeni nesil ESP sisteminde daha hassas tepki özelliğine sahip olan fren pedalı, zor yol koşullarında frenin etkisini maksimuma çıkarır.

Lastik hava basıncının azaldığını bildiren sistem

Sürüş esnasında lastiklerden birinin basıncının azalması durumunda, Lastik Basınç Takip Sistemi (TPMS), araç panelinde bulunan gösterge vasıtasıyla sizi uyarır. Böylece, aracınızı güvenli bir şekilde durdurup, sorunu gidermenizi sağlar. Lastik Basınç Takip Sistemi standart olarak sunulmaktadır.

 
KUGA
Araçlar
Ford Fiesta
B-Maxxxxx
Ford Focus
Ford C-MAX
Ford Mondeo
Ford Yeni S-MAX
Ford Galaxy
Ford Kuga
Tourneo Courier
Ford Ranger
Tourneo Custom
Ford Transit