Gürbaşlar Logo Ford Logo

Ford Ranger: Euro NCAP
Değerlendirmelerinde 5-Yıldız Alan İlk Pickup

Ford Ranger'da bulunan sınıfının lideri güvenlik paketi, standart sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan ve perde hava yastıkları ve sürücü diz hava yastığı ve de gelişmiş Elektronik Denge Programı (ESP) özelliğine kadar birçok elektronik sistem içeriyor. Yeni Ranger bu özelliğiyle, Euro NCAP değerlendirmelerinde 5 yıldızı alan ilk pickup (pikap) olmuştur.

Araç Güvenliği

Ford Ranger, tüm dünyada en caydırıcı koşullarında tekrar tekrar test edildi. Çamur, su, kar ve kum gibi zeminlerde test edilen ve bu testleri kolaylıkla geçen Ford Ranger, her türlü zorlu koşulda size güven ve kontrol sağlayacaktır.

Her Koşul Altında Üstün Yol Tutuş

Aşağıda, Elektronik Denge Programı'nın (ESP) bir parçası olan başlıca ileri sürüş teknolojilerinin yararlarını keşfedeceksiniz:

Eğim İniş Kontrolü (HDC)

Eğim İniş Kontrolü, yolda ya da arazide dik eğimli yokuşlardan iniş sırasında daha fazla kontrol sağlar.

Yokuş Kalkış Desteği (HSA)

Yokuş Kalkış Desteği, yokuşta kalkış sırasında ayağınızı fren pedalından çektiğinizde, tekerleklere fren uygular ve aracın geriye kaymasını önler.

Römork Savrulma Önleme Sistemi (TSM)

Römork Savrulma Önleme Sistemi, 'gezinme' ya da römork salınımını algılar ve sorun geçinceye kadar Ranger'ın hızını düşürür; bu sayede aracınıza römork takılıyken daha kontrollü ve güvenli bir seyir sağlar. Sistem, aracın hızını düşürürken, motor torkunu yavaşlatır, aynı zamanda tüm tekerleklere de kademeli olarak fren uygular.

Acil Durum Fren Desteği (EBA)

Acil Durum Fren Desteği, acil fren yapılmasını gerektiren durumlarda duruş mesafesini kısaltmak için daha fazla fren gücü uygular.

Devrilme Kontrol Sistemi (ROM)

Devrilme Kontrol Sistemi, aracı izler ve devrilmeye yol açabilecek tehlikeli seyir koşullarını saptar. Sistem gerekli durumlarda müdahale edip, hızı kontrol altına almak ve dengeyi sağlamak için Elektronik Denge Programını devreye sokar.

Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)

Çekiş Kontrol Sistemi, motor torkunun tekerleklere dağılımını hassas bir şekilde denetleyen Çekiş Kontrol Sistemi, gevşek ve kaygan zemin koşullarında daha iyi çekiş gücü, daha iyi hızlanma ve denge sağlar.Ayrıca Çekiç Kontrol Sistemi, tekerleklerin boşa dönmesini de engeller.

Adaptif Yük Kontrol Sistemi (LAC)

Adaptif Yük Kontrol Sistemi; Sistem, Yeni Ranger'da yük olup olmadığını kontrol eder ve direksiyon simidinden gelen yönlendirmelere, aracın yük durumuna göre, Elektronik Denge Programı’nın da desteği ile farklı tepkiler verir. Bu özellik sayesinde her tipte yükü taşırken kontrol ve denge sağlanır.

Maksimum koruma için daha sert gövde

Ranger'ın üstün özelliklere sahip gövde yapısı, bir çarpışma durumunda koruyucu kalkan görevi görerek çarpışmanın gücünü yolculardan uzak tutar. Yeni geliştirilen yüksek bel şeridi ve yan darbe barları, yandan gelen darbelere karşı daha da fazla koruma sağlar.

4 Tekerlekte Anti Blokaj Fren Sistemi (4W-ABS)

ABS ile Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) özelliklerinin birleşimi olan bu gelişmiş sistem, viraj dönülürken zorunlu olarak fren yapıldığında, güvenli ve etkili bir fren ve direksiyon tepkisi sağlar. Ayrıca, her koşul altında durma mesafesinin kısaltılmasını da sağlar.

Hava Yastıkları

Yeni Ranger'da sürücü ve yolcu hava yastıkları standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca, Wildtrak modelinde yan ve perde hava yastığı ile sürücü diz hava yastığı bulunur. Yan perde hava yastıkları, yolcuların başlarını yandan gelebilecek darbelere karşı korur.

Üç Noktalı Emniyet Kemeri

Ön koltuklarda ve arka sıradaki üç koltukta emniyet kemeri bulunur. Sürücü ve ön yolcu koltuğundaki emniyet kemerlerinde, yük sınırlandırma ve aktif gergi özelliği bulunmaktadır. Bu sistem, gerekli koşullarda hava yastıklarının etkisinin artırılması ve küçük çarpışmalarda bile devreye girmesinin sağlanması amacıyla geliştirilmiştir.

Yolcu Hava Yastıklarının Devre Dışı Bırakılması Özelliği

Bu özellik, zararlı sonuçlara yol açabileceği düşünülen anlarda; örneğin, ön yolcu koltuğuna çocuk koltuğunun bağlandığı durumlarda, yolcu hava yastıklarının devre dışı bırakılmasını sağlar (Sadece Wildtrak modelinde).

Daha Fazla Güvenlik için Emniyet Kemeri Uyarı Sistemi

Araç seyir halindeyken, sürücü ya da yolculardan birinin emniyet kemeri takılı değilse sistem bunu algılayarak ışıklı ve sesli uyarı verir (Sadece XLT ve Wildtrak modellerinde).

Küçük Yolcular için Daha Güvenli Koltuklar

Çocuklarınızın güvenliği, rahatlığı ve korunması son derece önemlidir. ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı sistemi Wildtrak modelinde bulunmaktadır. Sistemde bulunan üst bağlantı kemerleri, bir çarpışma durumunda baş bölgesine gelebilecek zararları büyük ölçüde azaltmaktadır.

Kaza Anında Katlanabilen Direksiyon Kolonu

Direksiyon kolonu gösterge tablosunun içine katlanır ve bir çarpışma anında potansiyel yaralanmalar en aza indirgenir.

Otomatik Yanan Ön Farlar

Çevredeki aydınlığın azalmasıyla birlikte (gece ya da gündüz) kısa farlar otomatik olarak yanar. Farlar, tünelden çıkarken veya motorun kapatılması durumunda, ortam ışığındaki artışla birlikte söner. (Sadece Wildtrak modelinde)

Koruma

Kapsamlı güvenlik paketi sayesinde Ranger'ınızı her zaman huzurlu bir şekilde park edersiniz.

Tam Koruma

Aracınızın park ettiğiniz yerde güvende olmasını sağlamak için, tüm modellerimizi bir dizi güvenlik önlemleri ile donattık. Uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi tüm serilerde standarttır.

Ford Ranger’da bulunan immobilizer ile özel şifreli anahtarınız marş sistemi tarafından algılanıncaya kadar motoru bloke eder; kötü niyetli kişiler aracın kabinine girmeyi başarsa bile, sistem aracın hareket ettirilmesini önler. Tüm Ranger'larda, görünebilir bir alanda Araç Şasi Numarası (VIN) yer alır.

Kilit mekanizmalarına ayrıca çelik korumalar da eklenmiştir, böylece kilitlerin zorlamalara karşı dayanımı arttırılmıştır.

 
RANGER
Araçlar
Ford Fiesta
B-Maxxxxx
Ford Focus
Ford C-MAX
Ford Mondeo
Ford Yeni S-MAX
Ford Galaxy
Ford Kuga
Tourneo Courier
Ford Ranger
Tourneo Custom
Ford Transit